terapie něhou   terapie něhou
 

» Co je terapie něhou

» Terapie něhou I.

» Terapie něhou II.

» Terapie něhou III. - Egypt

» Něhoterapeut o sobě

» Motivace k terapii

» Podpora pozemského ženství

» Regresní terapie

» Rituál přijetí

» Kontakt

» Večerní povídání o terapii

» Starší texty o terapii něhou

Terapeutův videoblog (NOVÉ)

 

 

4 otázky pro ... Jana Havelku:

Ing. Jan Havelka občas přispívá do Regenerace svými články a pravidelně se stará o naše internetové stránky. Kromě počítačových příruček napsal s Petrem Velechovským knihu Modrá Alfa.

Můžete čtenářům prozradit, co vás – webového žurnalistu – vedlo k nápadu začít nabízet „Terapii něhou“? Už sám název budí nedůvěru i zvědavost.

Víte, já si připadám být na duchovní cestě už od roku 1970, kdy mě okouzlila osobnost a učení Eduarda Tomáše. Od té doby se snažím své pozemské působení uvádět do souladu s nasměrováním své duše – a sám jsem překvapen, jak mi to už trvá dlouho (smích). V životě jsem absolvoval řadu řízených meditací na téma „co je mojí skutečnou parketou“. Zatímco normální lidé po takové meditaci často s nadšením hovořili například o svém poslání šířit duchovno, já jsem v takových situacích obvykle stydlivě mlčel. Mně se totiž pokaždé vynořilo poslání „Hladit ženy pro jejich dobro“.

Skutečně kontroverzní poslání. Jak jste s ním naložil?

Dobrých dvacet let jsem je potlačoval, s postupně narůstajícím smutkem. Před rokem jako bych zachytil jemný signál, že snad už můžu začít. Jednou z výhod přicházejícího stáří je totiž pochopení, že člověk už může přestat cokoliv odkládat. Tak jsem sedl, napsal projekt Terapie něhou a začal ho rozesílat k oponentuře lidem, kterých si vážím. Dostal jsem řadu nejrůznějších reakcí, z nichž některé mi velmi pomohly dát ideji terapie něhou poměrně dost pečlivě vybroušený tvar. Pak jsem pro svůj milovaný projekt udělal internetové stránky a opatrně jej spustil do zkušebního provozu.

Zkušební provoz se chýlí ke konci a já si právě připadám jako kluk, který předlouho snil o úplně novém typu letadélka. Odhodlal se postavit prototyp, ale velice se bál, že nebude létat, protože kdyby něco takového skutečně létalo, už dávno by se to vyrábělo sériově. A prototyp létá naprosto skvěle – sezení Terapie něhou jsou obvykle velmi příjemná a šťastná.

V Terapii něhou překračujete tabu klasické psychoterapie – zákaz fyzického kontaktu s klientem. Nebojíte se následků?

Terapie něhou není psychoterapie, i když se k ní blíží asi víc, než například muzikoterapie či aromaterapie, a maséři se svých klientek fyzicky dotýkají určitě víc než já. Nebezpečí něhy nespočívá v fyzickém kontaktu, ale ve všeobecné citové vyhladovělosti. Proto si také klientky do Terapie něhou pečlivě vybírám a velký důraz kladu na prevenci možnosti vzniku závislosti na osobě terapeuta. Možná proto se dosud žádné nepříznivé následky neprojevily.

Zato se často projevuje něco velmi příznivého. Na nebývale svobodný prostor v Terapie něhou reaguje lidská duše přirozeným volným pohybem vzhůru, takže ve výsledku je to celé duchovnější záležitostí, než jsem sám čekal. Vzestupný pohyb duše v Terapii něhou je inspirován vrozenou lidskou touhou po povznesení – a pro mě je radostí mu asistovat.

Z jakých duchovních či jiných zdrojů Terapie něhou vychází?

Jednak z myšlenek mého milovaného Abd-ru-shina, jednak z jakési pomalu se vynořující kolektivní paměti lidstva. Nějakému takovému podobnému povolání se možná ještě ve starověku věnovala poměrně početná skupina lidí – chrámových kněží a kněžek. S jistou nadsázkou lze říci, že tito lidé dnes hledají svoji parketu s obtížemi, neboť jejich „původní povolání“ už několik tisíc let neexistuje. Ukazuje se, že právě tito lidé teď začínají přicházet do Terapie něhou a pro ně především je také určena.

Jan Zahradník
 22. 6. 2003

Zkušenosti klientů

» Terapie v Egyptě
» Když vesmír vyslyší
» Dveře do radostnějšího
» Věřit svojí GPS
» Hugo – útěk před terapií
» Týden v ráji
» TŇ III v Egyptě
» Má cesta k sobě
» Vzestup o berlích
» Něha i kopanec
» Svědectví 1
» Dva roky po terapii
» Pro zvědavého muže
» Znovuzrození
» Našel jsem něco nového
» Utěšit vnitřní holčičku
» Účinné! Jasné! Krásné!

» Další zkušenosti...
 

Články o TŇ

» Deprese je brána
» Meduňka
» Třetí oko
» Phoenix 1
» Phoenix 2
» Regenerace


jít za hranice dosavadního poznání...spatřit to, co bylo dosud očím skryto...koncentrovat pozornost na krásu...nechat mysl svobodně rozepnout do volného prostoru...zažít hluboké uvolnění...ochutnat sladkost božské lásky...


(c) Jan Zahradník Havelka, www.vnitrni-dite 000

 

terapie něhou   terapie něhou